स्थानीय तहको निर्वाचन अझै अनिश्चित

द्वारा प्रकाशित गरिएको हो |
January 31st, 2022
अनुमानित पढ्ने समय : < 1 मिनेट
फाईल तस्विर

काठमाडौं । छसस । माघ १५ गते शनिवार बसेको सत्तारुढ पाँच दलिय गठबन्धनको बैठकले आगामी २०७८ जेठ मसान्तभित्र स्थानीय तहको निर्वाचन गर्न सरकारलाई सुझाव दिएको छ । माघ १५ गते साँझ प्रधानमन्त्री शेरबहादुर देउवाको सरकारी निवास बालुवाटारमा बसेको बैठकले आगामी जेठ मसान्तभित्र स्थानीय तहको निर्वाचन गर्न सुझाव दिने निर्णय गरेको छ । राष्ट्रपति विद्यादेबी भण्डारी र निर्वाचन आयोगका प्रमुख आयुक्त दिनेश कुमार थपलियाले आगामी बैशाखभित्रै निर्वाचन गर्न कडा ढंगले दबाब दिएपछि गठबन्धन दल लुत्रुक्क हुँदै समयमा आवधिक निर्वाचन नगरि आगामी असोजपछि गर्ने भनेर प्रतिगमनका लागि ठाउँ तयार गर्ने षडयन्त्र गरिरहेकोमा गलेका छन ।
समयमा निर्वाचन नगरेर विगतमा जस्तै प्रतिगमनकारी र विदेशी शक्तिलाई ठाउँ दिने षड्यन्त्र गरेका दलहरूलाई राष्ट्रपति र निर्वाचन आयोगले दबाब दिएर सबक सिकाएका छन् ।
यसैबीच सञ्चार तथा सूचना प्रविधि मन्त्री ज्ञानेन्द्रबहादुर कार्कीले अब निर्वाचन आयोगसँगको परामर्शमा सरकारले स्थानीय तहको निर्वाचनको मिति तोक्ने बताएका छन् ।
बैठकले स्थानीय तह निर्वाचन ऐन २०७३ संशोधन गर्नुपर्ने भए त्यसको प्रक्रिया अघि बढाउन पनि सरकारलाई सुझाव दिएको मन्त्री कार्कीले बताएका छन् । सरकारले गरेको यो निर्णय उपर वरिष्ठ सञ्चारकर्मी कुमार यात्रुले राख्नु भएको धारणा ।
स्थानीय तहको चुनाव अगाडि
निम्न संशोधन आवश्यक
– नेपालको स्थानीय तहले समाबेशी र समानुपातिक सिद्धान्तलाई स्वीकार गरेको छैन । व्यबहारिक रुपमा कानुनमा यसको संम्बोधन गरिनु पर्दछ ।
– संघ र प्रदेशमा आदिवासी जनजाति, मधेशी, थारु, पिछडिएको क्षेत्रको फरक ल्कस्टरलाई स्थानीय सरकार सञ्चालन ऐनले स्वीकार गदैन । यो व्यबस्थालाई निर्वाचन अगावै स्थानीय तहको निर्वाचन ऐनमा व्यबस्था गर्नू पर्छ ।
– कानूनमा अल्पसंख्यकलाई जथाभावी व्याख्या गरिएको छ । आदिवासीलाई अल्पसंख्यकका रुपमा गृह मन्त्रालयले व्याख्या गरेको आधारमा कानूनको अंग बनेको छ । कानूनमा व्यबस्था गरिएको छैन । निर्वाचन अगावै यसको बैज्ञानिक व्याख्या र कानुनी बन्दोबस्त गरिनु पर्छ ।
– संविधानमा भएको विशेष, संरक्षित तथा स्वायत्त क्षेत्रका मापदण्ड सहितको व्यबस्थालाई स्थानीय सरकार सञ्चालन ऐनमा गरेर मात्र चुनाव हुनु पर्छ ।

 

 

 

 

 

 

प्रतिक्रिया दिनुहोस

सम्बन्धित समाचार