ब्राह्मणवादले झुटको खेती गर्दै आए

द्वारा प्रकाशित गरिएको हो |
March 8th, 2021
अनुमानित पढ्ने समय : 3 मिनेट
फाईल तस्विर

जी दिलुङ्छा

भारतको इतिहासमा हडप्पा संंस्कृतिको अनौठो स्थान छ । अंग्रेजको शासनकालमा सन् १९२१÷२२ मा हडप्पा संस्कृतिको शहरको उत्खनन् सुरुवात भएको थियो । हडप्पा संस्कृति भन्दा पहिला इण्डियन इतिहास वैदिक संस्कृतिबाट सुरु भएको भनेर ऐतिहासिक मान्यता थियो । इण्डियन इतिहासमा इण्डियाको शासकहरु र पछि आएका बृटिशहरु कति संवेदनशील थिए भन्ने विषयमा अध्ययन अनुसन्धानकै विषय बनेको छ । सिन्धु संस्कृतिको अनुसन्धान र उत्खननले इण्डियन इतिहासको लागि अति प्राचीन स्थिति र इण्डियन संस्कृतिको वैभवको सुनौलो किरण देखा प¥यो । उत्खननको समयमा जुन अवेशषहरु प्राप्त हुन सुरुभयो एउटा विशाल संस्कृतिको स्थिति उजागर हुँदै गयो । इण्डियन संस्कृतिको सुरुवात वैदिक संस्कृतिबाट सुरु भएको भन्ने कुरा पूर्णता मिथ्या सावित हुन थाल्यो ।
इण्डियन तथा विदेशी इतिहासकारहरु वैदिक संस्कृति, बौद्धसंस्कृति, जैन संस्कृति र वर्तमान इण्डियन संस्कृतिहरुको साथ कहासम्म जोडिएको छ यसको खोज भइरहेको छ । बौद्ध संस्कृति र जैन संस्कृति यी दुवै संस्कृतिहरु वैदिक संस्कृति पछिको हो भन्ने भ्रम सबै इतिहासकारहरुमा थियो । हडप्पा संस्कृतिको सन्दर्भमा उत्खनन् प्राप्त अवशेषहरुको बराबरी वैदिक ग्रन्थहरु र त्यसमा वर्ण भएको समाज व्यवस्था, आर्थिक व्यवस्था, लोकजीवन, नगररचना, धार्मिक व्यवस्था आदिको मूल्यांकन गर्दा दुई गुटको निर्माण भयो । एउटा गुटको भनाई थियो की हडप्पा संस्कृति बैदिक संस्कृति भन्दा पहिलाको संस्कृति हो र वैदिक याने आर्यहरुले हडप्पामा आक्रमण गरेर नष्ट गरी दिए, दोस्रो गुट भन्थे वैदिक संस्कृति र हडप्पा संस्कृति एक अर्कामा सम्बन्धित हो । पहिलो गुट पुरातात्विक अवशेष तथा वैदिक साहित्यको वर्णनमाथि निर्भर थिए । इण्डियाको ब्राह्मणवादी इतिहासकारहरु कुनै सवुत नदिई वैदिक साहित्यको वर्णन गर्दै पुरातात्विक विषयलाई वेवास्ता गर्दै हडप्पाको संस्कृतिको वैदिकहरुले स्थापना गरेको हो भनेर अनैतिहासिक रचना प्रकाशन र प्रचार गर्न सुरु गरिदिए । सन् १९२० देखि २०१९ सम्म हडप्पा संस्कृति कसले स्थापना गरेकोे भन्ने विषयमा खुब बहस चलेको थियो तर यो चर्चाको सँधैको लागि डिएनए अनुसन्धानले पूर्णविराम लगाई दियो । खास गरी हडप्पा संस्कृति वैदिक आर्यहरुले होइन इण्डियाको मूलनिवासीहरुको स्थापना थियो र इ.सं.पूव २००० देखि १५०० भित्रमा आर्यहरु अथवा युरोशियन घुमन्ते खुंखार नरसंहारक आगन्तुकहरुको हिंसात्मक आक्रमणले हडप्पा शहर ध्वस्त भएको थियो ।
डिएनए अनुसन्धानको दौरानमा थ् क्रोमोजोम र ःम्ल्ब्(माइटोकांड्रियल) जस्तो क्रान्तिकारी खोज गरियो । जसले संसारभरिको मानव समुदायको इतिहास र उनीहरु कहा कहा स्थानान्तरण भए र कहा कहाँ आक्रमण गरे भनेर यसको वैज्ञानिक अध्ययन गर्न सम्भव भयो । ःम्ल्ब् (माइटोकांड्रियद) थ् क्रोमोजोम अंगभुत पुरुषबाट उसको छोरातर्फ स्थानान्तरित हुन्छ भने ःम्ल्ब् अंगभूत माताबाट कन्यामा स्थानान्तरित हुन्छ । अब दुई पुरुषको थ् माइक्रोजम समान हुन्छ त्यसको मतलब दुवै पुरुष एउटै पुरखाबाट उत्पन्न सन्तान हो भनेर बुझ्न पर्दछ । त्यस्तै दुई महिलाहरुको ःम्ल्ब्समान भए दुवै महिला एकै मूल महिलाको सन्तान हुन्छ । सन् २०१८ मा प्रकाशित डेभिड रिचको किताब ध्ज्इ ध्भ् ब्च्भ् ब्ल्म् ज्इध् ध्भ् न्इत् ज्भ्च्भ् मा यस धरतीको तमाम मानव समुदायको स्थानान्तराको विषयमा लेखिएको छ ।
म्ल्ब् अनुसन्धान पछि इण्डियन वा दुनिया भरको इतिहास लेखनमा एउटा अनौठो र विशाल क्रान्तिकारी एवं वैज्ञानिक साधन फेला परेको छ । इण्डियाको इतिहास लेखनमा सवुतको कमीले गर्दा सत्य तथ्य उजागर गर्न असफल हुदा ब्राह्मणवादी इतिहासकारहरु भएको सवुतहरुको पनि विकृत पारेर प्रस्तुत गर्न माहिर थिए जसले गर्दा इतिहासलाई विकृतिकरण तथा तोडमोड गरेर प्रस्तुत गर्थे । तर यो म्ल्ब् अनुसन्धान पछि अवको इतिहास लेखनमा स्रोत खुलेकोल मूलनिवासीहरुको सामुन्ने त्यस्ता विकृतियुक्त इतिहास लेख्न असम्भव प्राय भएको छ ।
म्ल्ब् अनुसन्धानकर्ताहरुले अझ स्पष्ट पार्न केही समुदायहरुको डिएनए परिक्षण गरे । केरलाको ‘पनियान’ सम्प्रदाय द्रविडियन भाषा बोल्दछन्, उडिसाको ‘गडवा’ सम्प्रदाय एस्ट्रो एशियाटिक भाषा बोल्दछन्, गुजरातको ‘रतवा’ सम्प्रदाय इण्डो युरोशियन भाषा बोल्दछन्, करनाटकको ‘रँडम’ सम्प्रदाय द्रविडियन भाषा बोल्दछन्, आन्ध्र प्रदेशको ‘परधान’ सम्प्रदाय द्रविडियन भाषा बोल्दछन् त्यस्तै अंदमान टापुको ‘ओङ’ सम्प्रदाय अंदमानो भाषा बोल्दछन् । यो ६ ओटा विभिन्न भाषा बोल्ने सम्प्रदायको मानिसहरुको एकै ःम्ल्ब् को विकसित रुपको डिएनए पाइयो भने इण्डियाका मंगोलाइड साथै ज्ज्यादा भन्दा ज्यादा अरु इण्डियनहरुमा पनि इही डिएनए पाईएको छ । यस डिएनए ग्रुपको जनसंख्या हाल इण्डियामा ६० प्रतिशत रहेको छ ।
उक्त तमाम सम्प्रदायको मानिसहरु आदिवासीसँग सम्बन्धित छन् । अब यहाँ सवाल उठ्छ की इण्डियाको ६० को ६० प्रतिशत आदिवासी हुन् त ? आज इण्डियामा आदिवासी ६० प्रतिशत छैनन्, यिनीहरु हालमा ७ देखि ८ प्रतिशत आसपास मात्र छन् । तर इण्डियामा रहेको ६० प्रतिशत मानिसहरुको पुरखाहरु मेक्रोहोप्लोग्रुप ः को आविासी नै थिए । वर्णव्यवस्था र जाति व्यवस्थाको विकास हुनु अगाडि यी मानिसहरु एउटै मूल समुहका थिए भनेर वैज्ञानिक प्रमाण तयार भएको छ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस

सम्बन्धित समाचार