कस्ले भन्छ शंखधर विभुति होइनन्?

द्वारा प्रकाशित गरिएको हो |
November 29th, 2020
अनुमानित पढ्ने समय : < 1 मिनेट
फाईल तस्विर

“कस्ले भन्छ शंखधर शाब्वा विभुति होइन ?” हालमै राप्रपाका त्रय अध्यक्षद्वारा हस्ताक्षरित एक विज्ञप्ती जारी गर्दै उक्त आशय व्यक्त गरेका हुन् । सो विज्ञप्तीमा भनिएको छः– संखधर शाख्वा हाम्रो देशको मौलिक संस्कृति र सभ्यताको धरोहर व्यक्तित्व हुन् र राष्ट्रिय विभुति हुन् । यस्ता व्यक्तित्वहरु समस्त नेपालीका आदरणीय हुन् र राष्ट्रले उनीहरुको सम्मान गर्नु पर्दछ । यस क्रममा उनीहरुको नामबाट देशका विभिन्न संस्था, योजना, संरचना र उपलब्धीको नामाकरण हुनु स्वाभाविक भन्ने हामी ठान्दछौं । तर यस क्रममा दशकौंदेखि नामाकरण भएर आएका संरचनाको नाम आज अचानक बदल्नु उचित होइन ।
हामी नेपाल राष्ट्र निर्माण र नेपालको राष्ट्रियएकता र राष्ट्रियताको संरक्षणमा वडा महाराजा पृथ्वीनारायण शाह, राजा महेन्द्र र वि.पि. कोइराला अग्रस्थानमा रहेको
ठान्दछौं । उनै राजा महेन्द्रको रानी मुमा वडा महारानीको नाममा झण्डै आधा शताब्दीदेखि नामाकरण गरिएको रत्नपार्कको नाम बदल्नु दुई कारणले अनुचित ठान्दछौं । पहिलो यो कार्यले मुमा बडामहारानी रत्नप्रति अन्याय भएको छ । दोश्रो, यो नामाकरणले नेपालको मौलिक संस्कृतिका एक धरोहरकोअवमुल्यन गरेको छ ।
शंखधर शाख्वाको योगदानको सम्मान गर्न हाल भईरहेको संरचनाको नाम परिवर्तन गरेर होइन, शंखधरको नाम राखेर नयाँ र भब्य संरचना बनाउनु पर्छ भन्ने हाम्रो मान्यता
हो । त्यसकारण हाल महानगरपालिकाले रत्नपार्कको नाम बदल्ने निर्णय अविवेकी र गलत छ । हाम्रो माग छ शंखधरको नामबाट अझ भब्य साँस्कृतिक÷ऐतिहासिक संरचना बनाइयोस त्यस बखत मात्र उनीप्रति हामीले सहि रुपमा सम्मान गरेको ठहरिनेछ । यस परिप्रेक्षमा काठमाण्डौ महानगरपालिकाको वर्तमान अविवेकी निर्णय तुरुन्त फिर्ता
गरियोस ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस

सम्बन्धित समाचार